Чому наркотики викликають залежність

Чому наркотики викликають психологічну залежність?

Залежність від наркотиків з'являється незалежно від виду речовини, стажу та методу вживання. Це продиктовано тим, що до складу наркотиків входять компоненти, здатні брати участь у процесі обміну речовин, при цьому токсично впливаючи на організм і викликаючи звикання. Поступово залежність переходить у хронічне захворювання, одним із симптомів якого є абстинентний синдром. Він виникає, коли порушується регулярність прийому наркотичних речовин і проявляється у вигляді тривожності, порушення апетиту, фізичного болю, розладу сну, підвищеного потовиділення.
Людям, які не страждають на залежність, важко зрозуміти людину, яка перебуває у вживанні. Вони вважають, що для того, щоб відмовитися від наркотиків, достатньо наполегливості, бажання і сили волі. Але наркотики змінюють структуру мозку, порушують його роботу, тому залежність у наукових колах вже давно визнана захворюванням, яке потребує кваліфікованого лікування.

Психологічна залежність: причини

Психологічна залежність спровокована ейфоричним ефектом, який відчуває людина на початковому етапі вживання. Залежність від деяких наркотиків виникає після одиничного, пробного вживання. Виникає непереборне бажання повторно відчути отримане задоволення.

Але поступово толерантність до речовини підвищується, початкове дозування перестає доставляти той самий ейфоричний ефект, в результаті наркоман підвищує дозу або починає пробувати інші види наркотиків. Так розвивається психологічна залежність.

Фізична залежність: причини

Швидкість виникнення фізичної залежності залежить від виду речовини, що вживається. При вживанні, наприклад, конопель, вона формується тривалий час, прийому багатьох інших препаратів, наприклад, фентанілу та її аналогів, звикання відбувається швидше, часом вистачає одного-двох вживання.
У мозку відбуваються зміни, багато з яких у результаті можуть виявитися незворотними. Порушуються нейронні зв'язки, гормональний баланс. Так само, як і з будь-якими хронічними захворюваннями, із наркозалежністю потрібно не просто боротися, з нею треба навчитися жити.

Реабілітація - спосіб перемогти хворобу

Навіть після успішного проходження лікування не можна недооцінювати ризик рецидиву, тому що залежність від психоактивних речовин залишається на все життя. Саме тому кажуть, що колишніх наркоманів не буває. Зрив можливий навіть через роки після пройденого лікування, незалежно від того, наскільки воно було успішним та результативним.
На сьогодні найбільш ефективним способом, який дійсно допомагає позбутися залежності, вважається проходження реабілітації у спеціалізованих установах. Основними інструментами, що використовуються в рамках програми одужання в таких центрах, є:

  • групова терапія;
  • дотримання режиму;
  • медикаментозна підтримка у разі потреби;
  • робота з психологом;
  • консультаційна підтримка 24\7;
  • ізоляція від соціуму до психологічного відновлення;
  • фізичне відновлення;
  • духовний розвиток.

У реабілітаційних центрах наркомани, що одужують, живуть у мікросоціумі собі подібних, все з однаковою проблемою, що зближує і полегшує взаєморозуміння, дає можливість поділитися своїм досвідом, і винести уроки з чужого. Інформаційні та психотерапевтичні групи дозволяють вивчати інструменти, що застосовуються у одужанні, надають базу знань для подальшого, післяреабілітаційного життя в соціумі. Успішне проходження реабілітації суттєво знижує ризики рецидиву, і часто є єдиним можливим способом позбавлення залежності навіть для наркоманів з багаторічним досвідом вживання.